Z życia Szwadronu

  • "Naród¸ który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi¸ czasowo zajmujących dane terytorium"
  • "Uczcie się historii¸ znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu."
  • "Każdy może zostać do nas przyjęty¸ lecz nie każdy może wśród nas pozostać"
  • " Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości¸ ten nie jest godzien szacunku¸ teraźniejszości ani prawa do przyszłości"

Najbliższe wydarzenia

Księga gości - ostatnie wpisy

Nisowa
Super zdjęcia! Cieszyć się można tylko z tego, że są ludzie, którzy dalej nawiązują do historii Tak trzymać!
piątek, 21, listopad 2014
Leszek
Witam kolegów kawalerzystów , przyszło mi pisać z obczyzny niestety . Wyjeżdżając z Polski żałowałem ze nie pojadę z wami na dzisiejsze uroczystości ale cóż nie mnie było decydować.Zapewne jak zawsze reprezentowaliście się wspaniale i z dumnie.Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do zobaczenia. Z ułańskim pozdrowieniem Leszek Palimąka
wtorek, 11, listopad 2014

               

     

    Rok 2018 to wyjątkowy rok ,w którym przypadła rocznica...                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

          oraz Jubileusz XX – lecia  istnienia Krakowskiego  

                     Szwadronu Ułanów im.   Józefa Piłsudskiego .

          

 

W sposób szczególny więc chcieliśmy zaznaczyć naszą obecność w uroczystościach , które wpisują się w kalendarz obchodów tych okrągłych rocznic.

 

       Dla Nas  miały one dwojaki charakter , zewnętrzny i wewnętrzny .

 

       Ten wewnętrzny związany był z naszym jubileuszem XX – lecia ...

 

Pierwszą uroczystością związaną z długoletnią działalnością  Szwadronu była ceremonia odznaczenia Naszego Dowódcy i Założyciela rtm. Henryka Bugajskiego,  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski , na uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie dnia 09 lutego 2018 roku.

 

Uroczystość ta miała charakter oficjalno – rodzinny i odbyła się bez asysty mundurowej Naszego Szwadronu.

   

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy , aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski .

 

W uzasadnieniu zostało napisane  „ za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultywowania narodowych tradycji i kształtowania postaw patriotycznych „ .

  

Zamieszczone powyżej zdjęcia pochodzą ze zbiorów Kancelarii Prezydenta RP.  Fotograf : Krzysztof Sitkowski .

                                                     

W miesiącu  marcu tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Imieniny Naszego Patrona Józefa Piłsudskiego. W tym wyjątkowym roku , również te uroczystości wpisują się w kalendarz obchodów Roku Jubileuszowego Odzyskania Niepodległości . Przy współpracy z Gminą Miejską Kraków braliśmy udział w tych uroczystościach .

                        Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po Mszy Św. odprawionej na wzgórzu wawelskim, trasa przemarszu pochodu wiodła od Wawelu przez Rynek Główny do parku im. dr. Henryka Jordana , gdzie znajduje się pomnikowa Galeria Wielkich Polaków . Tam też odbył się  uroczysty apel poległych połączony z przemówieniami , złożeniem kwiatów oraz salwą honorową.

 

                         Dzień Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego  

Złożenie kwiatów i warta honorowa Szwadronu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i  Czynu Niepodległościowego , na małym placu przy zbiegu ulic Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie .

Przed budynkiem " Oleandry Dom im Józefa Piłsudskiego " przy Al. 3- go Maja 7, skąd wymaszerowała w 1914 roku pod Jego dowództwem „ Pierwsza Kadrowa „ ku zwycięskiej  drodze do odzyskania niepodległości.

Złożenie kwiatów i Warta Honorowa delegacji Szwadronu w miejscu wiecznego spoczynku Naszego Patrona na Wawelu .

                                                                     

W dniu Święta Narodowego , 227 Rocznicy  Uchwalenia Konstytucji 3 –go Maja , na oficjalnych uroczystościach zorganizowanych w Krakowie w ramach obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości , Nasz Szwadron wystąpił w nowych mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego.  

 

 

Mundury te były noszone przez 11 Pułk Ułanów , którego rodowód zaczyna się w 1809 roku kiedy we Lwowie kosztem hr. Adama Potockiego , zostaje sformowany 200 konny oddział jazdy biorący udział w Powstaniu Galicyjskim przeciw Austrii. Po połączeniu z innymi oddziałami zostaje nazwany 4 Pułkiem Jazdy  Galicyjsko - Francuskiej . Wcielony do Armii Księstwa Warszawskiego , przyjmuje nazwę -11 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego .

 Pułk brał udział w walkach w czasie inwazji na Rosję 1812 roku odznaczając się podczas bitew w miejscowościach Mir i Możajsk , a jednym z jego oficerów był Aleksander Fredro . Ostatecznie został rozformowany w 1813 roku .

 

                                                                    

Nasza centralna uroczystość związana z obchodami XX- lecia , została zaplanowana na dzień 05 maj 2018 roku , w miejscu stacjonowania Naszego Szwadronu , we wschodniej części Krakowa o nazwie Mogiła ( dawnej wsi oraz Gminie o tej samej nazwie ) , która dla większości mieszkańców wawelskiego grodu na dzień dzisiejszy kojarzy się z umiejscowionym na jej terenie Klasztorem oo. Cystersów ( od 1222r.) wraz z Bazyliką Krzyża Świętego oraz niedalekim sąsiedztwie Kopca Wandy .

 

 Oficjalną część uroczystości zapoczątkowała Msza Święta o godz 15.00 we wspomnianej Bazylice , gdzie zgromadziliśmy się wspólnie z naszymi rodzinami , znajomymi , sympatykami Szwadronu oraz przybyłymi gośćmi .

Następna część uroczystości miała miejsce w pobliskiej restauracji „ Pod Czarnym Koniem „ gdzie wspólnie świętowaliśmy  Nasze dwudziestolecie w połączeniu z jeszcze jednym jubileuszem – 70 tą  Rocznicą Urodzin Naszego Dowódcy.

       

Z tej właśnie okazji , wraz z najserdeczniejszymi życzeniami , zasłużony jubilat otrzymał pamiątkę w postaci  buzdyganu ( dawnej oznaki szarży oficerskiej oraz władzy dowódczej stosowanej w wojskach I Rzeczypospolitej  Narodowego Autoramentu ) , wraz ze stosowną dedykacją .

 

Kolejnym akcentem Jubileuszu XX lecia Szwadronu było równie uroczyste wręczenie Odznaki Jubileuszowej Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego , kawalerzystom naszego szwadronu a także oficerom zaprzyjaźnionego oddziału z Niepołomic .

                      

                               Symbolika Naszej Odznaki Jubileuszowej.

 Orzeł Legionowy nawiązuje do  walk o wolność na frontach I Wojny Światowej z lat 1914 -1918 . w Powstaniu Wielkopolskim na przełomie lat 1918 /1919 . w Wojnie Polsko-Ukraińskiej 1918-1919 .  w Wojnie Polski z Rosją Sowiecką 1919 - 1921 . oraz w okresie Powstań  Śląskich z lat 1918 -1921 wpisując się w tegoroczne obchody  Setnej  Rocznicy  Odzyskania Niepodległości .

 

Gwiazda I Pułku Szwoleżerów symbolicznie nawiązuje do Kawalerii Okresu Międzywojennego oraz zmagań wojennych , Wojny Obronnej 1939 roku , a także do tradycji nadawania oddziałom wojskowym , patronatu Józefa Piłsudskiego .

 

Granatowa obręcz z napisem – to Nasz skromny , nieprzerwanie ciągły , XX - letni wkład w kultywowanie tradycji kawaleryjskich w czasach współczesnych .

 

 

 Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych elementów uroczystości udaliśmy się na teren gdzie znajduje się stajnia koni Szwadronu wraz z przylegającymi do niej wybiegami dla wierzchowców.

Tutaj do póżnych godzin wieczornych byliśmy wszyscy razem i  „ dobrze nam się działo  " …   Ku Chwale Kawalerii  !!!

                                                                  

Narodowy „ marsz „ zmierzający do  odzyskania niepodległości  trwał 123 lata i miał wiele etapów. Jednym z nich był okres tzw. wojen napoleońskich . W tym właśnie okresie powstało Księstwo Warszawskie – zalążek ( jak się wtedy wydawało ) odradzającego się Państwa Polskiego. Z tym okresem nierozerwalnie jest złączona postać Jana Henryka Dąbrowskiego .

W jubileuszowym roku 100 – lecia  odzyskania niepodległości przypada również 200 setna rocznica śmierci generała Dąbrowskiego .  

W miejscu jego urodzenia , w Pierzchowie ( Gmina Gdów ) odbyła się 17 czerwca , w godzinach popołudniowych  uroczystość upamiętniająca to wydarzenie .

Delegacja naszego Szwadronu wystąpiła na tej uroczystości w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego .

         

 Nasz udział nie ograniczał się tylko do wyżej wspomnianego  pikniku rodzinno-patriotycznego , ponieważ  w  Gdowie , w godzinach przedpołudniowych , zapoczątkowaliśmy  Rajd Szlakiem Kopców i Miejsc Historycznych . Pierwszym jego akcentem było złożenie wiązanek kwiatów oraz oddanie honorów na pobliskim cmentarzu  , między innymi przed  „ kopcem pomników „ ku pamięci Powstańców Krakowskich z 1846 roku .

 Następnie udaliśmy się przez centrum Gdowa do miejscowości Niegowić, gdzie zatrzymaliśmy się w pięknie odnowionym Dworze niezwykle serdecznie i bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy tego urokliwego miejsca.

 

 Na kolejnym etapie Rajdu upamiętniliśmy  „ początek drogi  „  -  czyli kapłańskiej posługi Karola Wojtyły , Św. Jana Pawła II. którą rozpoczął właśnie jako wikary Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  w Niegowici w latach 1948-1949.

 

Końcowym etapem Rajdu był wspomniany piknik patriotyczny u podnóża Kopca usypanego ku pamięci generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie .  

                                                        

  

                                 53 w Historii  a  38 po II Wojnie Światowej ...

 

                              

 

                               

 

 

 

Prawdą bezsprzeczną jest, że bez 06 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku… dlatego też po raz czternasty z rzędu , w XX – letniej historii Naszego Szwadronu  wyruszyliśmy „ Szlakiem Marszu Pierwszej Kompanii Kadrowej „ na trasie Kraków – Kielce w dniach od 06 do 12 sierpnia. 2018 roku.

 

W Roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości - niczym legendarna  „ Siódemka Beliny „ przemierzaliśmy szlak z Michałowic przez Słomniki , Prandocin …

…i dalej Miechów , Wodzisław , Mieronice , Zagaje , Sobków…

… upamiętniając miejsca walk o wolną Polskę oraz wspominając Bohaterów tamtych  lat wspólnie z Naszymi Przyjaciółmi i Sympatykami Szwadronu ,  na szlaku marszu ,  oraz w miejscach  wieczornych postojów . 

 

                                                 

 

01 wrzesień to kolejna rocznica agresji Niemców na Polskę i początek II Wojny Światowej . Armia Polska jako pierwsza w Europie militarnie przeciwstawiła się pochodowi Niemców zajmujących kolejno państwa ościenne , kierując się na południowy wschód kontynentu.

 foto : Anna Małgorzata Tukajska – Drzazga

 Jednym z symboli bohaterskiego oporu była Bitwa Pod Mokrą stoczona w pierwszym dniu wojny , gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii posiłkowana przez dwa pociągi pancerne stawiła skuteczny opór , wstrzymując marsz doskonale wyposażonej kolumny pancerno-motorowej niemieckiego agresora , zadając jej spore straty w ludziach i sprzęcie.

 'Foto : Paulina Golda

 Nasz udział w tej  dwudniowej uroczystości był hołdem dla bohaterskich kawalerzystów na miejscach pamięci Bitwy Pod Mokrą….

foto : Wojciech Makles

 … na kwaterze wojennej miejscowego  cmentarza …

 

foto : Anna Małgorzata Tukajska – Drzazga

….oraz pod Górką Opatowską , gdzie odbyła się  inscenizacja szarży kawalerii polskiej….  

 foto : Anna Małgorzata Tukajska – Drzazga

                                                      

29 września odbyło się odsłonięcie pomnika kawalerzysty , pamięci 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, w 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Pomnik został postawiony na Rynku miejskim w Chełmnie . w mieście , w którym stacjonował 8 PSK , i z którego wyruszył aby bronić kraj podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

Wzięliśmy udział w tej wyjątkowej uroczystości , na zaproszenie naszych przyjaciół i kawalerzystów , kultywujących chlubne tradycje tego dzielnego Pułku , którego pamięć wśród mieszkańców Chełmna jest bardzo żywa i troskliwie pielęgnowana.

Uroczystość została zorganizowana z niezwykłym rozmachem i zaangażowaniem wielu środowisk Miasta , Gminy , Mieszkańców i Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika. Pogoda była wspaniała więc zgromadziły się tłumy mieszkańców oraz przybyłych gości .  

                                                                        

  Wśród imprez roku jubileuszowego , w których braliśmy udział ,  była jedna o szczególnym , symbolicznym dla nas charakterze .  W miejscowości Goszyce , na ternie zabytkowego dworu należącego kiedyś do  Zofii Zawiszanki  ( Legionistki , zwiadowczyni Drużyn Strzeleckich  Komendanta Józefa Piłsudskiego ) , miała miejsce 6 pażdziernika  inscenizacja o nazwie  „ Bitwa o Kraków 1914 „ , w której mieliśmy również swój udział .

        

To właśnie w tym miejscu , patrol ułanów ( znany póżniej jako „ siódemka Beliny „ ), zatrzymał się w celu pozyskania informacji przed wyruszeniem w dalszą drogę…

                          

To również tutaj po zakończeniu wojny z bolszewikami  , przyjechała razem z Naczelnym Wodzem Józefem Piłsudskim część słynnego Patrolu  z wizytą …ciekawe,  jakie wtedy towarzyszyły im emocje, wspomnienia i uczucia

                        

W tym wyjątkowym roku , również nam dane było stanąć po raz pierwszy na ganku tego samego dworu ,w liczbie odpowiadającej pierwotnemu „ Patrolowi”  , na zaproszenie niezwykle uprzejmych i gościnnych , obecnych właścicieli tego historycznego i legendarnego  dla każdego kawalerzysty miejsca .

                                                         

Kolejnym wyjątkowym miejscem na szlaku obchodów związanych ze 100 leciem Odzyskania Niepodległości jest krakowski Park im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. To tutaj na przestrzeni wielu lat powstawała pomnikowa Galeria Wielkich Polaków XX wieku. Na poszczególnych etapach jej powstawania i uroczystego odsłaniania zawsze byliśmy obecni , na zaproszenie Pana Kazimierza Cholewy , Prezesa Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana , pomysłodawcy i twórcy wyżej wspomnianej Galerii . W tym Jubileuszowym Roku , w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości , odbyła się uroczystość odsłonięcia , zamykająca serię budowy tej wyjątkowej Galerii.

Tak więc 10 listopada braliśmy udział w odsłonięciu pomników : Ignacego Daszyńskiego , Romana Dmowskiego , gen. Józefa Hallera , Wojciecha Korfantego , gen. Kazimierza Sosnkowskiego i Wincentego Witosa.

Z tej okazji , w wigilię Święta Niepodległości , długoletni kawalerzyści naszego Szwadronu , na czele z dowódcą , zostali odznaczeni Krzyżem Wołyńskim . Dekoracja odbyła  się po zakończeniu uroczystości związanych z odsłonięciem pomników.

 

Tłem tej dekoracji było miejsce , w którym znajduje się pomnik Marszałka Józefa  Piłsudskiego .  

                                                                             

 

W tym jubileuszowym roku , Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada , było kulminacyjną uroczystością w całym naszym kraju . Symbolem tego ogólnopolskiego  charakteru , było odśpiewanie Hymnu Narodowego o godz. 12 stej w południe , na uroczystościach we wszystkich zakątkach kraju .

W godzinach przedpołudniowych byliśmy obecni na uroczystości w Wieliczce , na zaproszenie włodarzy tego Miasta i Gminy .

Następnie w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Krakowa , aby  zaakcentować Naszą obecność wśród mieszkańców i przybyłych gości , z okazji Święta Niepodległości , składając wiązankę kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego…

Następnie w przemarszu spod pomnika na Rynek Główny , gdzie braliśmy udział w imprezie „ Kraków Śpiewa dla Niepodległej „

                                                            .

 

13 grudnia to pamiętna data wprowadzenia Stanu Wojennego na obszarze całego Kraju w roku 1981 .

W hołdzie ofiarom tego okresu oraz osobom represjonowanym , podczas jego trwania do roku 1983 …

… przybyliśmy na coroczną uroczystość ,  organizowaną w Nowej Hucie , na Placu Centralnym , przed pomnikiem „ Solidarności „ .

            

;Podczas tej uroczystości , miało miejsce odznaczenie dwóch długoletnich kawalerzystów Naszego Szwadronu – Złotymi Krzyżami Zasługi .

                                                             

Tak się złożyło , że ostatnią uroczystością związaną z Jubileuszem 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości  roku 2018 , dla Naszego Szwadronu , było Małopolskie Spotkanie Opłatkowe , zorganizowane przez marszałka województwa Witolda Kozłowskiego i wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika dnia 17 grudnia  w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

foto : gazetakrakowska.pl

 Akcentem Roku Jubileuszowego , na tym corocznym spotkaniu było wręczenie osobom zasłużonym dla Małopolski , Medalu 100 – lecia Odzyskania Niepodległości , przyznanego przez premiera Mateusza Morawieckiego .

                     

                            Foto medal awers : pl.wikipedia.org

                                                                                                       

W Naszym przypadku , Medalem tym został odznaczony Dowódca Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego , rtm. Henryk Bugajski

 Sentencja zawarta na rewesie tego okolicznościowego Medalu , niech będzie puentą zamykającą Naszą relację z uroczystości związanych z rokiem podwójnego jubileuszu : Odzyskania Niepodległości oraz XX – lecia istnienia Szwadronu .

                         

              Foto medal rewers : pl.wikipedia.org

 

                                                                                  Tekst i opracowanie : Janusz Cichy

 

 

             

                     

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasz Facebook

Nasz kanał na YouTube

Nasi partnerzy