Z życia Szwadronu

  • "Naród¸ który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi¸ czasowo zajmujących dane terytorium"
  • "Uczcie się historii¸ znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu."
  • "Każdy może zostać do nas przyjęty¸ lecz nie każdy może wśród nas pozostać"
  • " Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości¸ ten nie jest godzien szacunku¸ teraźniejszości ani prawa do przyszłości"

Każde wydarzenie historyczne ma swój początek wyznaczony konkretną datą , lub jakieś zdarzenie, zwykło uważać się umownie, za początek jakiegoś okresu. Tak też było z początkiem Kawalerii Legionów Piłsudskiego , w dwudziestoleciu międzywojennym przekształconych w Kawalerię II Rzeczypospolitej ...

Jest początek sierpnia 1914 roku . Pierwsza Wojna Światowa stała się faktem, choć żadnych działań wojennych na szeroką skalę jeszcze nie ma . W barakach przy krakowskich Oleandrach, na terenach zaboru austriackiego, Józef Piłsudski zgromadził drużyny strzeleckie w liczbie  ( 4 plutony, każdy z nich złożony z czterech dziesięcio - osobowych sekcji.

 W sumie wg różnych żródeł  do 168 żołnierzy ) Mają wyruszyć 6 sierpnia by obalić słupy graniczne i wkroczyć zbrojnie na tereny zaboru rosyjskiego. W nocy 2 -go sierpnia wyrusza patrol złożony z siedmiu osób którymi dowodzi Władysław „Belina” Prażmowski .Ich zadaniem jest przekroczenie granicy oraz napad na lokal rosyjskiej komisji poborowej w Jędrzejowie , oraz rozpoznanie sił przeciwnika w okolicy .Choć są ułanami , nie posiadają własnych koni. Wyruszają na wynajętych dzięki uprzejmości okolicznych mieszkańców dwóch bryczkach.... Resztę " Siódemki " tworzą : Janusz Głuchowski ps. "Janusz" (zastępca dowódcy}, Zygmunt Karwacki ps. " Bończa ", Stanisław Skotnicki ps. " Grzmot ", Stefan Kulesza ps." Hanka", Antoni Jabłoński ps. "Zdzisław " oraz Ludwik Skrzyński ps. " Kmicic "

 

.Poniżej zdjęcie uczestników patrolu " Beliny " zrobione na trasie ich marszu w miejscowości Goszyce , na ganku dworu należącego do Zofii Zawiszanki .

Będąc już w okolicy Jędrzejowa natknęli się na grupę niedoszłych rekrutów od których dowiedzieli się , że na wieść o wkroczeniu polskich oddziałów Rosjanie po prostu uciekli . W tej sytuacji dowódca skierował swój patrol w kierunku Słomnik gdzie stacjonował oddział rosyjskiej straży granicznej i po przeprowadzonym zwiadzie urządził zasadzkę , na drodze ich domniemanego przemarszu. Okazało się jednak, że Rosjanie skierowali się w innym kierunku ,do miejscowości Prandocin . „ Belina „ podążył ich śladem ze swoim oddziałem aby nawiązać kontakt bojowy. Gdy wkroczył do tej miejscowości okazało się, że przeciwników już tu nie było. Ułani zostali ciepło przyjęci przez miejscową ludność oraz ich proboszcza . Po krótkim postoju dowódca postanowił skierować swój oddział na powrót w kierunku Krakowa.     Wracając, w miejscowości Skrzeszowice otrzymali od szlachcica Bogusława Kleszczyńskiego pięć koni wraz z siodłami .  Do  " siódemki " przystał również syn darczyńcy Edward  Kleszczyński ps. "Dzik " na własnym koniu i w ten sposób patrol powrócił ze swojego wypadu z wiarygodnymi informacjami, na koniach, które były pierwszymi wierzchowcami Ułanów Legionowych oraz z ochotnikiem który do nich dołączył , aby walczyć w  szeregach konnego oddziału Legionów .

 

Kilka dni póżniej , 06 sierpnia będąc w przedniej straży przemarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, znowu przekroczyli granicę zaboru rosyjskiego, zarekwirowali od miejscowych dwa konie i cała „ siódemka „( a raczej " ósemka "), w okolicy Słomnik natknęła się na patrol rosyjskiej policji. Tym razem doszło do wymiany ognia , po czym Rosjanie wycofali się dając za wygrane. .

Taki był początek legendy kawalerii II RP.. Formacji o niezwykłym duchu walki, świetnym wyszkoleniu, wysokim morale, cieszącej się ogromnym szacunkiem społecznym , niezwykle barwnej, romantycznej, zawadiackiej i widowiskowej .

                                                                                       Tekst i opracowanie:Janusz Cichy

 

źródła :

j.pilsudski.org

muzeumpilsudski.pl

legionypilsudskiego.pl

 C.Leżański- L.Kukawski - „ O kawalerii polskiej XX wieku”