Z życia Szwadronu

  • "Naród¸ który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi¸ czasowo zajmujących dane terytorium"
  • "Uczcie się historii¸ znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu."
  • "Każdy może zostać do nas przyjęty¸ lecz nie każdy może wśród nas pozostać"
  • " Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości¸ ten nie jest godzien szacunku¸ teraźniejszości ani prawa do przyszłości"

Pułki Kawalerii II RP

Pułki Kawalerii II RP - Prolog

 

Artykuł ten jest zapowiedzią serii tekstów dotyczących wszystkich 40–stu przedwojennych Pułków Kawalerii .Każdemu z Nich będzie poświęcony jeden artykuł . Serdecznie zapraszamy do podróży w czasie, aby ujrzeć unikalne piękno  tej wyjątkowej formacji wojskowej tamtych czasów , ludzi , zdarzeń oraz koni , które były jej nierozerwalną częścią.  To świat pełen radości z wolności i niepodległości.

To czas dumy z tego , że jest się Polakiem żyjącym w wolnym kraju.To czas pracy oraz tworzenia domu rodzinnego. W imię tej wolności , tak wielu z Nich zapłaciło najwyższą cenę , gdy przyszedł czas próby. Na koniec tego wstępu przytoczymy zasłyszane słowa , które niech będą  Hymnem dla Tych znanych i mniej znanych. Złożonych w oznaczonych cmentarnych mogiłach oraz bezimiennie , w ziemiach z pól bitewnych lub miejsc zbrodni wojennych , które mimo upływu lat wciąż czekają na ujawnienie , rozliczenie oraz godne upamiętnienie .

  „ Nie ma bowiem większej krzywdy dla żołnierza , niż kolejnych pokoleń bezduszna niepamięć „

W ramach tej publikacji, zamieszczone wizerunki Okolicznościowych Odznak oraz Proporczyków Pułkowych , zostały dobrane w taki sposób , aby uwypuklić ich różnorodność pod względem wzorów, barw i kolorów .

          

         

Czytaj więcej...