Z życia Szwadronu

  • "Naród¸ który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi¸ czasowo zajmujących dane terytorium"
  • "Uczcie się historii¸ znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu."
  • "Każdy może zostać do nas przyjęty¸ lecz nie każdy może wśród nas pozostać"
  • " Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości¸ ten nie jest godzien szacunku¸ teraźniejszości ani prawa do przyszłości"

                                                                                                      SZTANDAR

               

               

Sztandar Krakowskiego Szwadronu Ułanów im Józefa Piłsudskiego został ufundowany przez Prezydenta Stołecznego Miasta Krakowa i wręczony w Dniu Święta Konstytucji 3-go Maja na Krakowskim Rynku Głównym w 2001 roku.

Sztandar wręczył ówczesny Pan Prezydent Krakowa Prof. Andrzej Gołaś w asyście Dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego Gen. Broni Mieczysława Stachowiaka. Prócz tysięcy Krakowian , uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego .

 

 

                                                   TRADYCJA

W naszej działalności , strukturze oraz tradycji nawiązujemy do Szwadronu Przybocznego Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego , który jest Naszym Patronem , do tradycji Legionowych , do elitarnej uczelni wojskowej o nazwie Centrum Wyszkolenia Kawalerii ( CWK ) w Grudziądzu , oraz do dziedzictwa chwały i tradycji Kawalerii Polskiej II Rzeczpospolitej a także do tradycji jazdy z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów wraz z okresami walk o odzyskanie niepodległości .

 

 

 

                               OKOLICZNOŚCIOWA  ODZNAKA  SZWADRONU

                             

 

Autorem Odznaki Szwadronowej jest Pan Artur Węgrzyn, jeden z członków naszego Szwadronu ( obecnie w stopniu porucznika ).

Odznaka powstała z okazji X rocznicy istnienia Szwadronu .

Nawiązuje ona do tradycji podobnych znaków funkcjonujących w pułkach szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych w XX – leciu międzywojennym. Posiada swój indywidualny numer identyfikacyjny i jest nadawana wyłącznie przez Dowódcę Krakowskiego Szwadronu Ułanów . 

 

 

        JUBILEUSZOWA ODZNAKA  XX – LECIA SZWADRONU

       

Odznaka została ustanowiona z okazji Jubileuszu XX- lecia  istnienia Szwadronu w połączeniu z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości .

Autorem odznaki jest Pan Józef Kielar. Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej. Zastępca dowódcy Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Szef wyszkolenia jeździeckiego i kawaleryjskiego w Naszym Szwadronie. Sędzia jeździecki PZJ .

 

                       SYMBOLIKA NASZEJ ODZNAKI JUBILEUSZOWEJ

 

Orzeł Legionowy nawiązuje do  walk o wolność  na frontach I Wojny Światowej z lat 1914 -1918 .  w Powstaniu Wielkopolskim na przełomie lat 1918 /1919 .w Wojnie Polsko-Czechosłowackiej 1919, w Wojnie Polsko-Ukraińskiej 1918-1919 .w Wojnie Polski z Rosją Sowiecką 1919 - 1921 . w okresie Powstań  Śląskich z lat 1918 -1921 ,wpisując się w obchody  Setnej  Rocznicy  Odzyskania Niepodległości .

 Gwiazda I Pułku Szwoleżerów symbolicznie nawiązuje do Kawalerii Okresu Międzywojennego oraz zmagań wojennych , Wojny Obronnej 1939 roku , a także do tradycji nadawania oddziałom wojskowym , patronatu Józefa Piłsudskiego .

 Granatowa obręcz z napisem – to Nasz skromny , nieprzerwanie ciągły , ponad XX - letni wkład w kultywowanie tradycji kawaleryjskich w czasach współczesnych .

 

 

                                           BUŃCZUK

             

Krakowski Szwadron Ułanów, jako zwycięzca Ogólnopolskich Zawodów  „Militari „ , które odbyły się w  2003 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej  , został wyróżniony nadaniem buńczuka .

Od tego czasu jest on prezentowany na wszystkich oficjalnych uroczystościach z udziałem Szwadronu .

 

 

                                                 BARWY

 

Barwy które zostały przez Nas przyjęte mają kolorystykę AMARANTOWO– GRANATOWĄ .

 

 W okresie międzywojennym barwą  AMARANTOWO – GRANATOWĄ  posługiwało się CENTRUM WYSZKOLENIA KAWALERII w Grudziądzu . To niezwykła tradycja która zobowiązuje. Była to bowiem szkoła mistrzów oraz kużnia elit Wojska Polskiego .         

 

 

                                           PROPORCZYK

                

 Amarantowo - granatowy.  Jednakowy na lance , furażerki ,   kurtki  mundurowe oraz płaszcze .

 

 

                                                                                       OTOK

                           

                                               Czapka rogatywka garnizonowa – otok amarantowy .

 

 

                                               SZASERY

                           

      Spodnie długie ciemnogranatowe, lampasy amarantowe, wypustka amarantowa

 

 

 

                   PROPORZEC DOWÓDCY SZWADRONU

                                                                                                                                                                                        

 

 Projektantem i fundatorem Proporca Dowódcy Szwadronu jest Pan Porucznik Artur Węgrzyn. Nawiązuje  On do proporca Szwadronu Przybocznego Naczelnego Wodza , a  w swojej formie i kształcie do istniejących proporców Szwadronów , wchodzących w skład poszczególnych Pułków Kawalerii z okresu Drugiej Rzeczpospolitej .

 

 

 

                                         ODZNACZENIA

 

17 marca 2012 roku miała miejsce uroczystość dekoracji Sztandaru Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego medalem Pro Memoria .

        

 

 Odbyła się ona w siedzibie Związku Legionistów Polskich „ Oleandry  Dom im. Józefa Piłsudskiego  „ w Krakowie Al. 3-go Maja 7. 

Aktu dekoracji dokonał ówczesny Minister ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych  Profesor Wiesław Wysocki .